Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ՄԱԿ ՓԳՀ ներկայացուցչության հետ hամատեղ կազմակերպել են խորհրդարանականների համար նախատեսված «Ապաքաղաքացիության կանխմանն ու կրճատմանն ուղղված քաղաքացիության մասին օրենքների ոլորտում հաջող փորձի օրինակները» ձեռնարկի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը: Ձեռնարկը ներառում է այն երկրների հաջող փորձը, որոնք հաղթահարել են այդ խնդիրը, կարողացել են օրենսդրական կամ որեւէ այլ տարբերակով գտնել դրա լուծումը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի` փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Աննա-Կարին Օստը, շնորհակալություն հայտնելով Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովին շնորհանդեսը կազմակերպելու համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի ջանքերը` ապաքաղաքացիության խնդրի նվազեցմանն ուղղված: Գրասենյակը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին աջակցել` օրենսդրության բարեփոխման նպատակով:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, կարեւորելով ձեռնարկի անհրաժեշտությունը, նշել է, որ 2019-ի տվյալներով Հայաստանում բնակվող 913 մարդ չունի քաղաքացիություն: «Շատ կարեւոր է, երբ դու կարող ես ասել` ես պատկանում եմ, ես քաղաքացի եմ: Մենք դեռեւս այս դաշտն օրենսդրորեն կարգավորելու խնդիրներ ունենք»,- ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել թե՛ Կառավարության որոշումներով, թե՛ օրենսդրական կարգավորումներով լուծել բարձրացված խնդիրները:
Խորհրդարանում անցկացվել է նաեւ Գրեգորի Կոնստանտինի «Մարդիկ ոչ մի տեղից» փաստագրական լուսանկարների ցուցադրությունը, որտեղ ներկայացված է աշխարհի քաղաքացիություն չունեցող անձանց համայնքների իրավիճակը:

Презентация в парламенте пособия “Примеры успешного опыта в сфере законов о гражданстве в предупреждении и сокращении безгражданства”
5 декабря Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам совместно с представительством Верховного Комиссариата по делам беженцев ООН (UNHCR ) в РА организовали для парламентариев презентацию армянской версии пособия “Примеры успешного опыта в сфере законов о гражданстве в предупреждении и сокращении безгражданства” (“ The Examples of Successful Experiences in Sphere of Laws on Citizenship Preventing and Reducing De - Citizenship ”) . Пособие включает успешный опыт стран, преодолевших данную проблему, сумевших законодательным или иным путем найти ее решение.
Представитель Верховного Комиссариата по делам беженцев ООН в Армении Анна-Карин Ост, поблагодарив постоянную комиссию НС за организацию презентации, отметила, что высоко ценит усилия РА по смягчению проблемы безгражданства. Офис выразил готовность содействовать Армении по реформированию законодательства.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян, подчеркнув необходимость пособия, отметила, что по данным 2019 г. из проживающих в Армении людей 913 не имеют гражданства. “Важно, когда можешь сказать: я принадлежу, я – гражданин. У нас пока есть проблемы с законодательной неурегулированностью этого поля”, - подчеркнула Н.Зограбян.
Председатель комиссии выразила готовность решать поднятые проблемы как решениями правительства, так и законодательным регулированием.
В парламенте прошел также показ документальных фотографий Г.Константина “Люди ниоткуда”, где представлено положение в мире общин людей без гражданства.